הביצועיסט

הטיפוס הביצועיסט אינו בהכרח מי שמשרתו היא תחת הכותרת "ביצועיסט". למעשה, האחרונים יכולים להיות עובדים מסורים להפליא, בעוד ששאר הפונקציות במקום העבודה יהיו אנשים ביצועיסטים רובוטיים בלי שמשרתם תוגדר כך. העובד הביצועיסט הוא זה שימלא אחר ההוראות, ואחריהן בלבד. הוא רואה את תחום גזרתו ותו לא. כל יתר הדברים, לא בלבד שהם אינם הבעיות שלו, הוא לעיתים אף יכחיש את עצם קיומם לשם ביצוע המשימה. על פניו אין בכך כל רע, בוודאי שלא למוסד עצמו. כולם זקוקים לביצועיסט משום שאפשר לסמוך עליו שהוא ימלא את המשימה על הצד הטוב ביותר. הם אפילו זקוקים לעיוורונו, כדי שחרף כל הקשיים והמכשולים המשימה תיעשה ויהי מה. אם כך, ביצועיסטים רבים נחשבים לעיתים קרובות מידי לעובדים מצוינים.


לכולם יש את נקודת השבר בעבודה שבה הם נהפכים לביצועיסטים, חלק מהר יותר מאחרים. אולם הביצועיסט הגמור, על פי רוב עובד ותיק, יבדל בקיצוניותו. רבים ממעשיו יסגירו את ניסיונו. הוא ידע להימנע מטעויות שכבר נתקל בהן, הוא ידע מה בכוחו לעשות ומה אין בכוחו. לא תהיה לו סבלנות לשיחות חולין, להצעות שיפור, לטרוניות סתמיות. גם טענות שחוזרות על עצמן לא יעוררו אצלו חשד שמשהו צריך להשתנות. הוא יאשים את האחרים בטמטום, עצלנות ובעיקר ילדותיות. דומה הוא להורה שכל תלונותיו של ילדיו זהות בעיניו, וכולן מצביעות על פינוק.

ביצועיסט טיפוסים בלוג מיכל פיטובסקי

.vintage printable פוסטר מטיוואן למידע לבריאות הציבור, משנת 1956, מתוך אתר

חסרונו הניכר נעוץ באי היכולת להתמודד עם השינויים הנגזרים בין ההוראות ליישום. אם התוצאה תהיה מכוערת, מעוותת, ואפילו אכזרית, אין בכך כדי להטריד את הביצועיסט. אפילו כשהאמיתות האלה יוטחו בפניו הוא לא יתרגש, הוא הלוא רק מילא אחר הוראות. את חריפות העניין מרגישים היטב בכל הקשור ל"מדיניות" או ל"חזון" או ל"מטרה" של המשימה המוטלת לידי הביצועיסט. אין בדברים האלה ערך נשגב מבחינתו, אלא בסך הכול רשימת הוראות, כמו מתכון להכנת עוגה. תחת ידיו ה"מדיניות", ה"חזון" וה"מטרה" יהיו לעיתים קרובות בדיוק הפוכים לתוצאה, אך הוא לא יהיה מוכן להכיר בכך. צריך להבין היטב את המנגנון שלו כדי לא להתפלץ מתדהמה. עבורו המציאות היא רק בדיה של רשימת ההוראות שקדמה לה.


מכירים את הטיפוס?
#עובדים #טיפוסיםבעבודה #אוטומאטיים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon