העובד המסור

העובד המסור הוא אדם בעל תעצומות נפש גדולות, שכתוצאה משלל נסיבות (לעיתים טראגיות), מצא עצמו מקדיש כמעט את כולן לחלוטין למשרתו. שלל תכונות יפות מאפיינות את העובד המסור: חריצות, נאמנות, הסתפקות במועט, צניעות, דייקנות, הכרת טובה; למעשה כל מה שמקום עבודה צריך. הוא ידע הכי טוב את הנהלים, יותר טוב מהבוס, יותר טוב מכולם. לעיתים קרובות הוא מי שיחזיק במפתח לדלת הראשית, או למחסן, או לאיזה מקום שרק הוא יכול להגיע אליו. עובדים חדשים יעברו אצלו חפיפות, ולכן גם יאשימו אותו מאחורי הגב בקיבעון שהמוסד לוקה בו. אך למעשה העובד המסור לא המציא כלום, הוא בסך הכול זוכר את כל מה שהבוס אומר לו, גם את הדברים שהבוס שכח שאמר, ועושה כדבריו בלי להזיז פסיק.


לכן, ייעלב מאוד, כשהבוס יגער בו ויכעס עליו על טעויות, משום שטעויותיו לעולם יהיו פרי הביצוע של דברי הבוס. ומכיוון שיש לו וותק וניסיון, הוא גם הזהיר את הבוס מפני הטעות הזו בדיוק. כשהבוס יטיח בו בחזרה את שגיאותיו שלו, הוא יתקדר ויפרוש לצד. הוא עלול אפילו לפרוץ בבכי. הוא לא ידע כיצד להתאושש מהפגיעה הגדולה ומן התחושה של אי ההוגנות וחוסר ההערכה לפועליו. עובדים בסביבתו ינחמו אותו. הם יאמרו שהכול היה מתפרק בלעדיו, שהם לא מבינים איך הוא מצליח לעשות את כל מה שהוא עושה. שלא מגיע לו לחטוף על הראש. בנסיבות אחרות הוא היה שמח מאוד לשמוע מחמאות כאלה, אך באותם רגעים הם יהיו מלווים בחמיצות קשה. שמא הוא היה יכול להשיג יותר בחייו עם כל כישוריו ויכולותיו? שמא הוא הסתפק בתפקיד העבד הנרצע של הבוס מתוך חולשה איומה, מתוך פחד? אנשים שהוא בז להם, כגון העובד האובר קוואליפייד, שנוטים להתלונן, לפתע יראו לו צודקים כל כך. המוסד רקוב ואיום. והוא בזבז את שנותיו הטובות. אין לו במה למלא את הריק שנפער בתוכו, אין לו מהיכן להשיב את תחושת הערך העצמי. כל חייו הם אותה משרה אומללה, שהוא טורח ועמל כל כך לבצעה על הצד הטוב ביותר.

עובד מסור טיפוסים בלוג

מתוך הארכיון של הספריה הציבורית של ניו יורק

שמועות על נכאות רוחו יגיעו אל הבוס. ואולי הן לא יגיעו, ורק מראה פניו של העובד המסור, בשעה שהבוס יקרא לו למטלה כלשהי (לפתוח את המחסן), יסגירו לבוס שהוא הגזים. העובד המסור לא יצטרך לומר דבר. הבוס והוא כבר מזמן הפכו לחיה דו ראשית. לא רק שהם אינם שלמים זה בלעדי זה, הם למעשה לא קיימים. לפעמים הבוס יתנצל בשלב הזה. לפעמים יגניב בדיחה נבוכה, כדי להפשיר את המתח, ויחלץ מהעובד המסור את סליחתו בגיחוך. ולעיתים יותר קרובות, הבוס ינהג כאילו דבר לא קרה, בידיעה שרק העבודה עצמה תשחרר את העובד המסור ממכאוביו, שאליה תשוקתו.


מכירים את טיפוס?

#עובדים #טיפוסיםבעבודה

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon