הלקוח הקבוע

לכל בית עסק יש לקוח קבוע, אשר פוקד אותו פקידה שאיננה תלויה בדבר. מבתי הקפה, ועד למכוני הכושר, ממוסדות התרבות ועד לטמבוריות המקומיות, מחנויות המעצבים עד לגמ"חים עמוסי הסמרטוטים, וכמובן, חנויות המוסיקה והספרים, הפאבים ובתי המרקחת, לכולם, יש לקוחות קבועים. אין זה משנה כלל אם העסק מצליח או כושל, את הקבוע זה איננו מעניין. אדרבא, הקבוע על פי רוב יעדיף עסק כושל, משום ששם יקבל יותר תשומת לב. הצמא לתשומת לב מאפיין את הקבוע יותר מכל דבר אחר, בין אם זו אם בחופשת לידה, פנסיונר משועמם, מהגר סקרן, תמהוני נטול כישורים חברתיים או כל אדם שנזרק ממעגל החיים המתערבל כמו מכונת כביסה ומוצא את עצמו מרחף לבדו בעולם בלי נקודת אחיזה.


לעיתים רחוקות יבלו הקבועים זה בחברת זה, על פי רוב יקדישו את מיטב אהבתם אל העובדים ובעלי העסק, שבתמורה יהיו נבוכים מן המעמד, אך יבינו היטב את חשיבותו הכלכלית. מערכת היחסים בין הקבוע לעסק הינה מערכת יחסים של שולט-נשלט, המתהפכת שוב ושוב במשחק תפקידים שאיבד מעוקצו. לפרקים הקבוע הוא השולט, כשם שלכל לקוח יש חזקה כלשהי על זבן, והחזקה הזאת מתעצמת ומוכפלת בדמיונו של הקבוע, מתוקף הכסף שכבר הוציא, והכסף שעוד יוציא. לעיתים הוא לוחץ על העובדים ואף על בעל העסק עצמו לקבל יחס מיוחד, מחיר מיוחד, כבוד שנקנה בממון ובמסירות. חיבתו של בעל הבית אליו עשויה להטיל אימה על העובדים הזמניים, שכן, הקבוע על פי רוב היה שם לפניהם ויהיה שם גם אחריהם.


הלקוח הקבוע טיפוסים בלוג

איור מאת Camillo מתוך המאגר של הספרייה הציבורית של ניו יורק.


אולם בסט נסיבות, שאיננו נדיר, קורה שהעובדים הם שמחזיקים בשליטה על הקבוע. לפעמים הם מתעלמים מקריאותיו, בשל עומס וקוצר זמן, בידיעה שגם ככה הוא יישאר עוד כמה שעות. לפעמים הם עונים לו בקצרה, מתחבאים מפניו באיזו עבודה שולית, כי הצימאון שלו לשיחה היה להם לטורח. לפעמים הם מרשים לעצמם להראות לו לרגע קל את העייפות, את התסכול, את הסלידה מן העבודה, את הכעס על הממונים או על העובדים, כאילו שהוא חלק מהם, באורח שלקוח ארעי לא היה יכול לסבול. כל זאת נעשה בידיעה שהקבוע יחזור, לא משנה מה יהיה היחס אליו, שדברים גרועים ביותר צריכים לקרות על מנת שהקשר הזה ינתק. אם כך, כל משחקי התפקידים המוזכרים לעיל מלווים בחמיצות של משחק מכור מראש.

אולם, יתכנו רגעים של חיבה אמיתית, כשרידים אחרונים ונמוגים של קהילה, בהם בעל העסק ייגש אל הקבוע וישאל את עצתו בקשר לדבר מה, מוצר שקנה זה כבר, עיצוב של תפריט חדש, תפוקתו של עובד בעייתי, ישאל בין היתר, משום שהוא באמת זקוק לדעתו, והקבוע אז יסמיק, יתמלא גאווה ככל אדם שמאשרים את קיומו, וייתן פתחון פה לכל הידע המנותח והמנומק שהוא צבר.
#שירותלקוחות #טיפוסיםבעבודה

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon