הלוזר המדומה

הלוזר המדומה תמיד חושב שהוא לוזר, בין אם הדבר נכון במציאות ובין אם הוא לא. אנשים שמאמינים בנבואה המגשימה את עצמה סבורים שהלוזר המדומה יהפוך בעל כורחו להיות לוזר במציאות מתוקף אפקט פיגמליון, אבל דווקא מצליחנים רבים נמנים עם הלוזרים המדומים, שכן הלקאתם העצמית היא זו שמדרבנת את מאמציהם להצלחה. קשה להעריך כמה מתוך הלוזרים המדומים הם לוזרים של ממש, ואין אלא לסכם, שהלוזריות לכשעצמה היא נושא של תפיסה עצמית, שאצל הלוזר המדומה היא תמיד חץ המצביע כלפי מטה.


אם הלוזר המדומה לא התקבל למקום או לתפקיד מסוים, הרי זה ברור, משום שאיננו טוב כלל וכלל. ואם הוא כן התקבל, הרי שהמקום עצמו, שמוכן לקבל אנשים כמותו, כנראה שלא שווה שום דבר. אם סובביו מעט טובים יותר, הוא כישלון. אם הם פחות טובים ממנו, הרי הוא עובד עם אנשים מתחת לרמה שלו, לא דוחף את עצמו להצלחה, ולכן, כישלון. כל הישג יניב את אותה תוצאה, כמן משוואה מתמטית השווה אפס.

טיפוסים בלוג הלוזר המדומה

מתוך הארכיון הדיגיטלי של ספריית ניו יורק


הישגיהם של האחרים משפילים אותו, כישלונותיהם מהווים לו השתקפות מעוותת של חייו שלו. כמעט שאין לו ניחומים, להוציא מידי פעם שינוי דראסטי בחיים, כגון החלפת מקצוע, שנותן זריקת חיים למערכותיו. הוא יתמלא תקווה שמא בעקבות השינוי הדראסטי הוא כבר לא יהיה אותו הכישלון, שמעולם לא היה. אוהביו ידרבנו אותו, ויקוו שימצא אושר בחלופות אלה, כי אין לדעת, אולי כל אומללותו נובעת באמת ובתמים ממיקום חיים שגוי. במקרה ואכן מדובר באדם שנקלע למקום הלא נכון, השינוי אכן יביא במוקדם או במאוחר את הברכה הרצויה. אך כשמדובר בלוזר מדומה, תחושת כישלונו התמידי תמצא דרך לצוף למעלה בכל אשר יפנה.


לבסוף אוהביו יניחו לו להבליו. בלאו הכי אין טעם לשכנע אותו, יש להניח לו להתבוסס בתרעלתו ודי. מי יודע? אולי הוא באמת יודע על מה הוא מדבר.
#מדוכאים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon