המוסיפן


המוֹסיפן הוא אדם הלוקח חלק בפרוייקט, לא בתור משתתף-חבר, אלא כמתערב חיצוני, כגון מנחה, מלווה, עורך, בוס, אוצר, מפיק וכדומה, אשר תמיד יחוש שעליו להתערב בפרוייקט בדמות הצעה לשינוי שתהפוך את הפרויקט על פיו, תעכבו בכמה חודשים ולעיתים אף תביא לסיומו. המוסיפן יורגש על ידי המשתתפים האחרים כמומחה, ולרוב אף יהיה מעורב בו ככזה, אבל להתערבותו לא יהיו בהכרח היכולות המשפרות המאגיות שהיתר משייכים לו. לעיתים הצעותיו או ביקורתו יהיו נטולות כל רסן עצמי, חשיבת עומק, וינבעו אך ורק מן הצורך שלו לומר משהו, כל דבר. בטחונו בטביעת עינו יהיה כה מוחלט, עד שוויכוחים עמו או אי קבלת הצעותיו יתפרשו על ידו תמיד כחוסר מקצוענות או מאבקי אגו מצדם של האחרים. אך למעשה, הוא בעל האגו המנופח, הזקוק כל כך להוסיף משהו משלו, שרק על ידי כך הוא יכול למצוא עניין ברעיון של מישהו אחר. במקרים אחדים, טביעת ידו לא תהיה אלא צורך מערכתי להוסיף משהו שאין בו לא טעם ולא תכלית מלבד לערך ההוספה לשמו, כאילו היה מוסיף לוגו מסחרי במקום בלתי נאה.


העולם מלא במוסיפנים לרוב, שכל אחד ואחד מהם אומר דברים סותרים. כשיפגשו, הם עוד עלולים להסכים, כאילו שתוספותיהם אינן מבטלות זו את זו! העולם גם מלא בטהרנים שלא הסכימו לשום תיקון, ומצאו את חלומותיהם בפח. ורבים מאותם טהרנים לא ידעו להבחין מתי בכל זאת יש להם עסק עם אדם ראוי להקשבה. האם לא שוגים כולם במחשבת שווא שתוצרתם מושלמת כמות שהיא, בלי צורך בשיפורים? גם הצעירים הפותים, הסטודנטים, היוצרים חסרי הביטחון? (לא, על פי רוב הם אינם חושבים כך, ומחכים ברוחב לב לשמוע הצעות). האם זהו אינו מתפקידו של המוסיפן להוסיף, ולשם כך קראו לו, והאם הוא לא רק ממלא את תפקידו? (בחופזה וגחמנות).

טיפוסים בלוג המוסיפן

איור מאת William Heath Robinson מתוך האתר Free Vintage Illustrations


הרי לכם מבחן פשוט אם יש לכם עסק עם מוסיפן, או באדם שיש טעם להקשיב לו: הראשון כאמור מוסיף, ואילו השני בעיקר מוחק. הלה לא יתעסק כלל בפרוייקט אם לא יאמין שיש משהו לחלץ מכל אותם מחיקות. לכשהוא יתערב, הוא ימחק חלקים שלמים, מיותרים, מרושלים, בלתי ניתנים לביצוע, תמימים, יבצע תוספות קטנות רק כדי לכסות על הפצע שנפער מחיתוכיו, וישאיר לבסוף את העיקר, שהוא, שלכם מעיקרו.מכירים את הטיפוס?
#טיפוסיםבעבודה #בוסים #מתערבים #פרפקציוניסטים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon