הבנאלי

הרגלים והתנהגויות אוטומטיות הן דבר מבורך. כמה מסובכים היו החיים אילו נאלצו בני האדם לחשוב על כל פעולה שלהם כאילו בכל פעם זו הייתה הפעם הראשונה. אפילו המדענים יסכימו שהאוטומציה מפנה מקום במוח לדברים אחרים, ללמידה חדשה ולמחשבות רפלקטיביות. יותר מכולם, אוהב הטיפוס הבנאלי את עקרון ההרגל והאוטומטיות. הוא אוהב לומר את מה שאמרו כבר לפניו, ולעשות כהמשך מכני את מה שעשו קודמיו. אך לדאבוננו, הוא לא ממהר למלא את המקום שהתפנה בדעתו בדברים חדשים. יתכן שהוא לא מבין שכך הוא יכול לעשות.


על פניו, הבנאלי לא מפריע ליתר האנשים לחיות חיים עשירים, מלאים וחדשניים יותר משלו. הצרה היא שרוב האנשים הם דווקא בנאליים, לעומת מיעוט האנשים שאינם. מטבע הדברים לבנאלי אין ברירה אחרת; תמיד הוא יהיה הרוב, ותמיד אלו שאינם בנאליים, יהיו מיעוט. מסיבה זו, הבנאלי כן מזיק, משום שעם או בלי כוונה הוא מייצר כפייה על כל האנשים לשאת את קוצר יריעת מחשבותיו כנורמה הכרחית.


הטיפוס הבנאלי טיפוסים בלוג

מתוך הפליקר של הספרייה הבריטית.

כל מה שאינו בנאלי יבלוט מיד מעל פני השטח ויהבהב סימני אזהרה. הבנאלי, שאינו רגיל בלמידת דברים חדשים או בקבלתם, יבלום אותם בבת אחת ויראה לבן שיחו כמוכה הלם. בפעם הראשונה יתעלם ממה שראה. בפעם הבאה אולי כבר ייגש וירחרח סביב, כמחפש משהו שיעזור לו לגשת אל הדבר בלתי-מוכר והלא-בנאלי שהוגש לפתחו. התגובות האלה עשויות לחזור על עצמן עוד פעמים רבות, עד שהדבר עצמו, אילו הגיע לכדי מניין רב של הופעות בחייו, כבר יטמע לחלוטין בתוך הבנאלי, עד כדי אובדן בתוכו.


הבנאלי לכשעצמו לא ניתן לשינוי, וכל הלוקח על עצמו את העניין כמשימה גורלית, שיידע שהוא לוקח משימת שווא. המשימה עצמה כבר בנאלית, וכך גם כל תוצריה. ומי שמתעקש לברוח, פינה אחר פינה לחמוק מהבנאליות, יגזור על עצמו חיים ללא מנוחה ונחלה, ללא שקט ושלווה, שהרי כל אלה מצויים אך ורק בהרגל המוכר.


מכירים את הטיפוס?
#אוטומאטיים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon