הביישן

נוטים לחשוב שהביישן אומלל בבדידותו, ויתכן כי אכן כך. אולם לעיתים קרובות הביישן יהיה אומלל עוד יותר מן הניסיונות הכפויים לחלצו ממנה, מכיוון שבבדידותו לפחות נוח לו. אפשר לומר די בפשטות כי לביישן לא נוח. זה יהיה ברור בכל היבט של הופעתו. גופו רכון פנימה. מבטו נודד לחלון. דיבורו מועט, חלש או מגומגם. הוא יסגיר מעט אודות חייו, רגשותיו ורצונותיו. הוא יתקנא באחרים שמסוגלים לתת קול לחייהם, אך בו זמנית גם ידחה מפניהם, והם יראו לו גסים וקלי דעת. הוא יחשב את דבריו, וישתדל לומר אותם בתנאים אופטימאליים של הקשבה, כלומר בלי להתפרץ או לדרוש זכות דיבור. לכן דבריהם של כל היתר יצרמו באזניו כאילו הם צורחים. חשש בריא מפני הבריות, שקיים אצל כולם, יועצם אצל הביישן לכדי רעש משתק.

לא יהיה לו ספק באשר לחריגות אופיו. תמיד יהיה מישהו שיואיל לציין זאת בפניו. בחבורה של חברים ידידותיים, הוא יסתופף כתוספת אהובה, מידי פעם צוחק ומהנהן, וחבריו יהיו מוטרדים כיצד אפשר יהיה למצוא לו שידוך או לנער אותו ממגננותיו (לעיתים לשם הבידור שלהם ותו לא). לעיתים ימצא בחברת דומים לו, אך אלה יהיו מפגשים קרירים ומרוחקים.

הביישן טיפוסים בלוג מיכל פיטובסקי

.מתוך הארכיון הדיגיטלי של ספריית ניו יורק

הוא יהיה חידה תמידית עבור אלו שאוהבים אותו, מה מסתתר מאחורי שתיקתו, האם אינטליגנציה שאיננה יודעת שובע, או אישיות ממוצעת למדי? אנשים שיכירו אותו כבר זמן מה לא ידעו לפתור את התעלומה. לכן כולם יהיו בהלם גמור, כשביום בהיר אחד יגיח מדובב ביישנים מהוקצע, בדמות קרוב משפחה רחוק, או חבר של חבר, שאף אחד לא מכיר, שיתפוס את הביישן בצידה של מסיבה וישאל אותו כמה שאלות טריוויאליות לחלוטין, ופתאום יפרצו סכרי הביישן בשטף מילולי אדיר שכדוגמתו אף אחד עוד לא חזה. היחיד שלא יופתע כלל יהיה מדובב הביישנים עצמו. הוא, היודע לאזן באורח מופלא בין פטפטנות לקשב, כבר יהיה רגיל בדברנותם של כל הביישנים האלה.
מכירים את הטיפוס?
#שתקנים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon