האדיש

האדיש הוא טיפוס שתקן, ששתיקתו רומזת לכולם כי הם מדברים יותר מידי. שתיקתו אינה מעיקה, להיפך, היא תכונה מושכת ונכספת. הוא יותיר אחריו את הרושם שיש לו דברים מדהימים לומר, ושלאדם שמולו, למרבה הצער, לא מגיע לשמוע אותם. אך משום מה, אנשים עדין ירצו בחברתו ויעריכו את דעתו. באורח מוזר, תהיה בשתיקתו משהו מגרה, מאתגר, מעורר הערצה, ודומה שאף אחד לא ישגיח עד כמה האמצעים שבהם האדיש השיג את אותה יראת כבוד הם פשוטים וזולים.


הטיפוס האדיש נברא בדרך המקרה. בתחילת דרכו היה כנראה ביישן. אולם איפשהו במהלך הדרך, הוא הבחין שהשתיקה יוצרת מסביבו ציפייה וסקרנות. כמו כן הוא שם לב, שאנשים מתבלבלים בדבריהם, אומרים דברים מטומטמים, נחשפים יותר מידי, ובאופן כללי סובלים ממבוכות שנחסכות ממנו, מכיוון שהוא לא אומר דבר. ואז חלה מעין מוטציה בשתיקתו, שהפכה את המגבלה החברתית שלו למעלה. סובביו יקנאו בו על כך, הם יחושו שרגשותיהם, חששותיהם וסערותיהם הפנימיות מושלים בהם, ניגרים מדבריהם בלי שליטה. הם ירצו להיות יותר כמוהו, במובן שהם היו רוצים להיות דמות בדיונית של עצמם, שחייה קיום סטרילי יותר מאלו שהם חיים.

האדיש טיפוסים בלוג

מתוך הפליקר של הספרייה הבריטית


האם הוא אמיתי, או שמה אדישותו עולה לו במאמץ רב? שונאיו יגידו עליו שהוא למעשה אגרוף עצור, שכל מילה שלו מחושבת, ושאדישותו איננה אלא מסיכה לעודף רגישות, חרדה חברתית ואכפתיות. לעומת זאת, אחרים יאמרו, שאין כזה דבר, אדם המחזיק כל חייו תנוחה בלתי נוחה. למה להתאמץ? רוב הסיכויים שהוא אכן אדיש מטבעו, ורק מידי פעם, לנוכח חיכוך רגשי עז, הוא חש לפתע את הקושי לשמור על אדישות. לנוכח מוות, שברון לב, או מצוקה אדירה, רק אז, הוא יחוש לפתע נכה. הוא ישנא את הצורך לדבר אך ידע שהוא מוכרח. המילים יצאו ממנו כמו מים חלודים שעמדו במאגרים זמן רב מידי. לפתע כל הפטפטניים האלה מסביבו יראו כל כך מנוסים ומתוחכמים בלהביע את עצמם, כל כך שלמים. נדמה יהיה לו שהוא סובל ביתר שאת בהתמודדות עם מצבים נוראיים, ומשום שלא יצליח לדבר על כך, הוא לא ידע אף פעם, שכך חשים כולם.מכירים את הטיפוס?


#שתקנים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon