המחזר המעליב

מילה גסה, עלבון, תלונה שאינה במקומה, כל אלה משפטי פתיחה מוצלחים לדעתו של המחזר המעליב. את השיחה עם מושא תשוקתו הוא תמיד יפתח במתקפה. הוא לא ינחל הצלחה מרובה בחיזוריו, ולמעשה אין בשיטתו שום היגיון. אבל אילו כולנו היינו חיים בתוכו, יתכן שהיינו מוצאים במתקפתו קצה חוט של פשר.


בעצם המחזר המעליב חש שתשוקתו היא מתקפה שהעולם החיצון מסב לו. הוא חש אותה נוחתת עליו כמו סד, ומגבילה את כל חושיו. הוא לא יכול לסלוח על המתקפה הזאת, היא נחתה עליו משומקום, בלי שהזמין אותה, והיא גם מתקיימת בלי קשר אליו, בלי יכולת שלו למזער אותה, להתעלם ממנה, לשכוח אותה. התשוקה רומסת אותו, והדבר ההגיוני היחיד שהוא יכול לדמיין לעשות היא לרמוס אותה בחזרה.

המחזר המעליב טיפוסים בלוג

מתוך האוסף הדיגיטלי של ספריית ניו יורק.


הרמיסה הזאת מתפרשת בעיניו כהדדית, גם כשמושא תשוקתו, החיצוני לחלוטין לכל המתחולל בנפשו, איננו מעוניין בשום אופן בהדדיות זו. הפיתוי איננו נתפס אצל המחזר המעליב כעסק פנימי שלו, אלא כתקשורת מכוונת של הפתיין. ולפיכך, גם מתקפת התשוקה היא בעיניו מהלך תוקפני לכל דבר ועניין שנעשה לו. בעיני המחזר המעליב, הוא בסך הכול עונה בחזרה.


תחת האילוצים האלה, העלבון שזורק המחזר המעליב למושא תשוקתו איננו תוקפני בעיניו בדיוק, היות שאלימות ועונג נכרכים עבורו באותו מקום, קרבות מתגוששים, לנצח מתקרבים ונסוגים. מימוש אמיתי של התשוקה לא יתכן, הוא ישרוף את בשרו חי, יכלה את כל כולו. עקיצות, העלבות, ביקורות ותלונות יותירו אותו תמיד במרחק בטוח, בלתי חדיר, שבו עצמת רגשותיו לא תוכל לפגוע בו. זוהי רק מראית עין של מגננה. בעצם, הוא לעולם לא יחמול על עצמו.


#מחזרים #קשקשנים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon