בוס מלידה

יש אנשים שנולדו לנהל אחרים, ולאו דווקא במובן הטוב של המילה. לבוס מלידה נוח להנחית חזון כללי מלמעלה לעדר של מבצעים, בלי להיות בקיא בפרטים הקטנים והשוליים של איך הדבר מתבצע בפועל. הוא אף פעם לא יברר כמה מאמץ כרוך בדרישותיו, עד כמה אלו חורגות מהגדרת התפקיד שלשמו הוא שכר את עובדיו ועוד כהנא וכהנא זוטות. הוא גם ידע לרסן את התלונות הבאות לפתחו בלי ייסורי מצפון. בריא לו שהעולם בחוץ קר, ושאנשים זקוקים למשכורת, ובאופן כללי, הוא לא יטריד את עצמו בשום תלונה של עובד לאחר שהצליח לסלקה מסדר יומו. מבחינתו הוא נולד בוס, והיתר נולדו לרצותו. אין לו טעויות, יש לו רק רעיונות חדשניים, שאחרים צריכים לפשר, להנדס, לרצות (ולעיתים להעלים מעיניו את החרפה) עד שיצאו לפועל.


לבוס מלידה נוח רק בתפקיד אחד; הבוס. אלא שאף אחד לא מתחיל מלמעלה, מלבד לקומץ יורשים שאינם, על פי רוב, בוסים מולדים. לפיכך, דווקא בעמדות זוטרות ימצא לעיתים מן בוס מלידה, שאומר לכולם מה לעשות, ומטיף לעובדים איתו ואף לבכירים ממנו על הכשלים בעבודתם. כבוס מלידה, אותו עובד זוטר יחשיב את עצמו אוברקווליפייד, גם אם אין לו שום ניסיון קודם. הוא יתלונן בלי הפסקה, אבל לא ימלא דוחות, ולא יטרח לוודא שתלונותיו מגיעות למקום הנכון. במקום זאת, יתלונן בכיסאו לכל יושבי החדר האחרים, וכשאלה ינסו לייעץ לו איך לפתור את בעיותיו, יתפלאו לגלות את גודל עצלנותו. במהרה הם יבינו שאין לו שום כוונה לתקן דבר, אלא רק להצביע על בעיות, כמצפה מראש שאחרים יתקנו אותם. כשיעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים, יפסול כל הצעה שאינה שלו, וכשהם יבקשו ממנו שיציע דרך חלופית, לא תהיה לו הצעה נגדית. הוא לא נולד להציע פתרונות ולעבוד על בעיות. הוא נולד להגיד לאחרים לעשות זאת.


בוס מלידה טיפוסים בלוג

מתוך הפליקר של הספריה הבריטית


מן הסתם, כזה מן טיפוס לא יישאר זוטר תמיד, ובמוקדם ובמאוחר יהפוך לבוס. במצגות לבעלי מניות, או בהתרברבות בכנסים, התכונה הזאת מן הסתם תראה זוהרת. ומדוע שלא תהיה? מרבית האנשים בעמדות ניהול חשים קושי לגרום לאנשים לעשות את מה שמוטל עליהם. הבוס מלידה יראה להם אשף במשימה מכוערת, שהם נואשים לאלפה. רבים מהם נדחקו לתפקיד ניהולי מבלי להתאים לו כלל. הם היו זקוקים להעלאה במשכורת, או שאפשרות הקידום קרצה להם, והם הואילו לקבל על עצמם את הכורח לנהל עובדים כעוד אתגר מאתגרי החיים. הם יתקנאו בבוס מלידה, שלא חורה לו להגיד לאנשים מה לעשות. ברור שגם אותם הוא קצת יגעיל. אבל הם ייחסו את הגועל הזה לקנאתם, ולא לו.


מכירים את הטיפוס?#בוסים #טיפוסיםבעבודה

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon