הכנה המעונה

בשנים המוקדמות, המעצבות וההישרדותיות של החיים, האדם הכנה יראה פעמים רבות לסביבתו כמו מטומטם. בעוד רוב הילדים לומדים מהר כיצד עליהם להחביא את מגרעותיהם שלא ילעגו להם, לבצע אך ורק את מה שמוטל עליהם ולא פסיק יותר, ולהתייחס רק אל מה ששואג בעצבים לתוך פניהם, האדם הכנה יסתובב בעולם ברגישות אין קץ, יבחין בדברים, ישאל שאלות ויסתבך בצרות שאחרים לא היו כלל מודעים לקיומן. בכך יווצר, כבר בשלב מוקדם, היפוך בלתי הוגן שילווה את האדם הכנה לאורך כל חייו; בעוד שאי ידיעה, התעלמות והזנחה הן חוכמת ההמונים הכללית, הוא יחשב המטומטם שבטיפשותו נוטל על עצמו את עול הידיעה, כשואל שאלת קיטבג נצחית. ההיפוך הזה קשה עוד יותר מנשוא, כאשר בסכלותו, ידע האדם הכנה דברים אפילו על המתרחש בתוך נפשם של אותם האחרים שמביטים בו כעל חוצן.


כל זאת טוב ומועיל לאמן. אבל מה יעשה אותו אדם כנה ואומלל, שאין לו ולו כשרון אומנותי אחד, והוא מוכשר בדברים שכנות היא מהם והלאה?

טיפוסים מיכל פיטובסקי הכנה המעונה

מתוך האתר free vintage illustraions


בבגרותו הדברים יישאו פנים מעודנות יותר. הוא ילמד שלכל אדם יש רגעים כנים, והוא יחיה עבור אותן התפרצויות, שישיבו את נפשו. הוא יבין שהוא מדבר מוזר על עצמו ועל חייו. אנשים רבים ייעלמו, ואלו שיוכלו להכיל את כנותו, יהיו מי שיהיו, יצטרכו להתאים לו על מגרעותיהם. הוא יתריע על הסכנות שהתנהגותם מציבה להם, והם יהיו מסוג האנשים שאוהבים התבוננות פולשנית שכזו.


אבל לעיתים קרובות למדי הוא ישים לב שבחיים כולם יש מעין צרימה, משהו שלא מסתדר נכון, כמן הבטחה שלא מומשה, או קובייה שלא נכנסת טוב למשבצת וחורקת על הפתח. התחושה הזאת תביאו לכדי ייאוש, ובשיחותיו על כך עם אחרים הוא כבר יתחיל להסביר שהוא כנראה סובל מסוג כלשהו של דיכאון. אך למעשה, הדבר הזה שהוא חש הוא אותה טפלות נורמלית כמו כולם, אלא שהוא לא יכול להסוות אותה. כולם חשים בה, ופשוט משקרים באומרם שאינם. ואולי עצם היכולת להרגיש אותה מחייבת חתירה עיקשת, והרסנית משהו, לאמת.
עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon