האובססיבי המעודכן

כשאנו חושבים על אדם אובססיבי, עולה בדעתנו אדם קטן, זעוף ונמרץ, שמכלה את כל כוחותיו בניקוי ביתו, הדברת טפילים ומריבות עם מי שנקלע לדרכו. דימוי זה כל כך השתרש, שאפילו האובססיבים פוחדים להפוך לכאלה אנשים, ומנתבים את האובססיה שלהם לאפיקים חדשים. כך נולד לו האובססיבי המעודכן, אותו טיפוס העסוק בפרטי פרטים בתזונה הייחודית לו, בהימנעות מחומרים מסרטנים ורעילים, בהתעמלות וטיפוח גופני, ובגידול ילדים בתפיסת העולם ה"נכונה". כל אחד מאפיקי האובססיה הנ"ל (ועוד אפיקים הצצים חדשת לבקרים), דורש מן הטיפוס האובססיבי המעודכן סדרת פעולות מכבידות, עוקפות את דרך המלך, לביצוע פעולות יומיומיות.


כאשר האובססיבי תולה התנהגויות אלה בעניינים הקשורים בהיכחדותו של כדור הארץ, בסבלן של החיות, מצוקות בני האדם וכולי, הוא עשוי לזכות למידה מסויימת של הערכה. בעוד הוא הולך מסלול חמישה קילומטרים, כדי להגיע לאותה נקודה שלוקחת לכולם חמש מאות מטרים, הרוב רואים במעשיו, לעיתים בצדק, הקרבה מרשימה. קשה יותר לעכל את האובססיבי המעודכן התנהגותו מנותקת מצידוקים ברורים של מוסר. במקרה הזה נמצא שהאובססיה משרתת קונספציה כללית של "טוב", כלומר, "טוב יותר לעשות כך מאשר את הדבר האחר".

טיפוסים בלוג האובססיבי המעודכן

מתוך הפליקר של הספרייה הבריטית


חרף המשאבים והאנרגיה שמכלה האובססיבי המעודכן על ענייניו, נדמה שמי שסובל יותר מכל הוא מי שסובב אותו. לא רק שנמאס לכולם מן הדיבור המטיפני שלו, לעיתים קרובות יחוש מי שידבר איתו התגנבות של אכזבה עצמית. רובינו היינו רוצים לאכול טוב יותר, לעשות יותר ספורט, להישמר מרעלים ולגדל ילדים שמחים. לאדבוננו, אנו לא תמיד תופסים את האובססיבי המעודכן כאדם המונע מפחד, או כמי שדחף אכזרי נושך בעקביו. לרוב נראה בו אדם מסור ושקדן, תכונות שהיינו רוצים שיהיו גם לנו. עמוק בליבנו אנו יודעים שהחיים קשים לנו, שהיינו מתנהגים רע בהרבה אילו לא היה הכרח חיצוני להתנהג כמו שצריך, על אחת כמה וכמה שלא נכביד על עצמינו את ההכבדות של האובססיבי המעודכן. לרוב, לא אנחנו ולא הוא נותנים את הדעת על כך, שכל ביטחון שחשנו אי פעם היה רק סדרה של פעולות החוזרות על עצמן, מנבאות את עצמן מכורח ההרגל, ובכך מייצרות אשליה של ידיעת העתיד. ואילו נשמוט את אותן פעולות, נרפה את האחיזה בהן, מה יישאר מאיתנו?
#פרפקציוניסטים #קשקשנים #מתערבים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.
RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon