האמן בתשלום

האמן בתשלום מאמין שאסור לו לעסוק באמנותו בחינם. ליצירתו יש ערך מדיד, לדעתו, גם כשאף אחד לא מציע לשלם אותו. כשפונים אליו לעבוד בחינם או תמורת קרדיט, הוא מתרתח, גם במקרה שאכן הקרדיט עשוי להועיל לו. וכמובן שהעולם משופע בחוצפנים שיציעו הצעות כאלה, משום שכל עוד יעבדו אמנים בחינם, אף אחד לא יהיה מוכן לשלם. ולכן על האמנים להיות סולידאריים זה לזה, מתוך הבנה שכל סירוב לעבוד בחינם עובד לטובת הכלל. כל זה נכון, ויפה, אם כי האמן בתשלום מוצא את עצמו בחודשים הראשונים מתרסק על חומות ההיצע והביקוש. כלומר, בעוד שהביקוש שלו שישלמו לו גבוה, היצע האנשים שחושבים שאמנותו היא רכישה דחופה נמוך.


אילו היה הופך אותו אמן בתשלום לליצן החצר, או לצייר המלכותי, ניחא, לפחות היה גר בארמון. אבל לעיתים קרובות אותו אמן בתשלום מרוויח גרוע, בדיוק כמו הרופאים, האחיות, המורים, העובדים הסוציאליים וכל יתר האנשים שליבם בטובת בני האדם ולא במכירת מוצרים. האמן בתשלום מוכר את אמנותו בזול כדי להתקיים. הוא תמיד צריך להגיד תודה למעסיקו, שכן, יש כמוהו עוד רעבים רבים שיסכימו לתשלום המחורבן. האמן בתשלום צריך לסבול את דרישות מעסיקו, שלא מבין דבר בנושא, ובכל זאת חש צורך לומר, "תשנה את זה לירוק", או, "תוסיף לדמות מניע", או, "תעשה מזה אירוע קהילתי". אותו בוס עשוי להיות סביר בדרישותיו, או, למרבה הצער, אחד מהבלתי נסבלים.


האמן בתשלום טיפוסים בלוג מיכל פיטובסקי

מתוך הפליקר של הספרייה הבריטית.

הצרה היא שכל עוד האמן בתשלום עסוק בקבלת תשלום גרוע, עליו לעבוד יותר שעות על משימות שאינן בליבו, ולא נותר לו זמן לשום עשייה אמנותית אחרת. עם הזמן הוא עשוי לרכוש ניסיון וקשרים, שיביאו לו עבודות יותר רווחיות בתחום. אך אלו רק יעמיקו את אפיק הביטוי המונטנטי שהתהווה מן הצורך להתפרנס. אילו יתרצה לא לקבל תשלום בתנאי שיוכל ליצור את מה שבדם ליבו, כלומר את מה לשמו פנה למקצוע האבסורדי מלכתחילה, יגלה במהרה את הקושי למצוא שותפים לעשייה, שהרי, כולם מצפים לתשלום ואף אחד כמעט לא יהיה מוכן לעבוד בשבילו בחינם. האמן עשוי לגלות שעליו לשלם על האמנות, כדי שתצא לפועל. ככה זה בכלכלה, היצע וביקוש, ורבים מבקשים להתבטא. וחוצמזה, לא רק אמנים אלא כל בני האדם סובלים מן הצורך הבלתי מתפשר והמתסכל להתפרנס, את כל זאת האמן בתשלום יודע. אלא שהוא לא יכול שלא לתמוה, מידי פעם, האם לא היה מוטב לה לאמנות, שתלך לעזאזל ודי.

#עובדים #אמנים #זהירים

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות