המבהילן

המבהילן הוא טיפוס מעודכן, אשר בקיא בפרטים רבים ופיקנטיים בענייני העולם. אך למרבה הצער, הוא מתעל את הבקיאות הזאת אך ורק כדי לדמיין את ה"תרחיש הגרוע ביותר" לעתיד. כמו מי שמביט על סרט וחוזה כמה דקות מראש מה עומד לקרות בסצנה הבאה, כך הוא מתבונן במהדורת חדשות וחוזה את יום המחר, ולמרבה האימה, צודק לעיתים קרובות. אפילו כשהוא שומע חדשות טובות, הוא מוצא דרך לסובב אותן לכדי פרשנות עגומה. "ראו אותם," הוא יצביע על חבורה של ילדים מזמרים כמלאכים, "איזה פותים, הם לא יודעים מה עומד לבוא עליהם".


הצעירים יהיו בעיניו טיפשים ובורים ללא תקנה, המבוגרים תאבי בצע ומלאי זימה. ההמונים, תמימים וחסרי אונים עד כדי ריסוק, וההנהגה, גרועה משהייתה אי פעם. המערכות - קורסות כולן, והמחלות - חשוכות מרפא. הרעב והאומללות רק מתגברים, והניכור פושה בכל. ואם אתם חושבים שעכשיו המצב מחורבן, זה כמובן רק הולך להתדרדר. העתיד כולו, כך צופה המבהילן, אפוקליפסה ממש מעבר לפינה.

טיפוסים מיכל פיטובסקי המבהילן

old book illustrations האיור לקוח מתוך האתר


במידה רבה, יש צדק עם המבהילן, ולו רק משום שהעתיד אינו ידוע, וכפועל יוצא מכך, מבהיל. העולם מנצל היטב את התכונה הזאת של הזמן כדי למכור עיתונים, מקלטים, מטוסי קרב ותכשירים. המבהילן מוקף באינפלציה של נבואות זעם ואיומים חשוקי שפתיים, ומוצא שהם מאששים את אופיו. לדוגמה, המבהילן עשוי להזדהות לגמרי עם המנהיגות שלו, ועל כן להבהל מן האיומים שבעזרתם היא שולטת עליו כמונהג. אבל באותה מידה הוא עשוי לתעב אותה, ולכן, כל עדות לכך שהעניינים הולכים לא רע, בסך הכול, תראה לו כמו אחיזת עיניים נוראית ותעמולה. בשני המקרים, העמדה מחביאה בתוכה מידה רבה של יהירות ותיעוב כלפי כל מה שזר ושונה ממנו. היהירות והתיעוב הבלתי מודעים שלו מופנים, בראש ובראשונה, כלפי הזרות והשוני שטומן העתיד, באשר הוא כזה. הלוא מה יכול להיות יותר זר לנו ושונה מאיתנו, מחלוף הזמן? אילו ישכילו בני האדם להכיר ביהירות הזאת של המבהילן, יוכלו ביתר שאת לנער מעצמם את תחזיותיו, או לכל הפחות לפתור אותן כאופציית "התרחיש הגרוע ביותר", אחת מתוך כמה, לתכנית שאף עשויה להסתיים בטוב.

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.

הרשמו לקבלת עדכונים בבלוג

RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon