הטיפוס שהזמן מתגלגל עליו

יש אנשים שחיים את תקופתם, שהם מדגם מייצג של תקופתם, בין אם הם צעירים ובין אם הם זקנים. לעומת זאת, ישנם טיפוסים שמתבוננים על רוח התקופה שבה הם חיים באותה בהייה מבועתת שבה היו מתבוננים גם על רוח רפאים. הטיפוס שהזמן מתגלגל עליו איננו רואה שחורות ומבהיל, אלא בפשטות מי שלא מצליח להבין את הלך הרוח הפושה סביבו.


שיחה קלילה על ענייני השעה עשויה להתברר כסבוכה מולו. הוא לא יכיר דברים רבים, אירועים חשובים, פרשנויות מקובלות, פולמוסים חברתיים שעליהם נשפכים נהרות של דיו בעיתונים. לא, הוא לא שמע על כך. וגם נדמה שמבטו ינדוד באי נוחות לחלל החדר אם תנסה להסביר. השיחה תדרדר כשתזכיר בפניו נושא שהיה עד לאחרונה טאבו, או אז תראה אותו חוטף מעין זץ חשמלי. בנושא הפרובוקטיבי אותו טיפוס לא יכול למצוא את הידיים והרגליים, לא כל שכן להתחיל להביע עליו דעה. מוטב אם תגביל את שיחותיך עם אותו טיפוס להערות על מזג האויר, אם כי גם זה הפך בימינו לנושא מבלבל ומתמיה עבור הטיפוס שהזמן מתגלגל עליו.

הטיפוס שהזמן מתגלגל עליו מיכל פיטובסקי

האיור לקוח מן האוסף הדיגיטלי של ספריית ניו יורקהוא יפתח נגד חידושים טכנולוגיים התנגדות עזה, ויגבה אותה בטיעונים אידיאליסטיים לטובת העולם הישן, צובע את העבר הלא רחוק בצבעים שהוא מעולם לא התהדר בהם. שוב ושוב הטכנולוגיה תתפוס אותו ספקני, גם כשכבר היא תלחץ אותו לפינה. הוא יגיע למצב שבו גם הפעולות היומיומיות הפשוטות ביותר, להן התרגל כסדרם ה"רגיל" של "המציאות", כבר לא יהיו ברות ביצוע בדרך שבה נעשו קודם. הוא יתעקש על דרכו הקודמת ויבצע סדרה ארוכה ומסורבלת של הסתגלויות, אך ורק משום הסירוב להיכנע. ואולי יכנע אפילו קודם, אבל סדרה נוספת של חידושים תערוב לו מיד מעבר לפינה.

המוזר ביותר הוא, שהוא יודע שיש דברים בבני אדם שאינם משתנים, וזה מה שמחליא ומלחיץ אותו כל כך. אכזריותם של בריונים, צימאונם החברתי של הבודדים, אדישותה של השררה, כל אלה לא משתנים לעולם. ואולם אלו יתגלגלו על גבי הטיפוס שהזמן מתגלגל עליו, כאילו לא קרו מעולם, כאילו הן המופע הבודד, המזדהר, של הזמן עצמו, בעוד שהוא, האדם, רק נקודת ההווה הנמלית, שעליה דוהרת הרכבת. והאם יש לו ברירה?

עקבו אחרינו

הטיפוס האחרון
תגיות
No tags yet.

הרשמו לקבלת עדכונים בבלוג

RSS Feed
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon